- 23.5.2022
Účastníkem velmi zajímavé zahraniční konference zaměřené na vojenskou terminologii byl lektor anglického jazyka nadporučík Jan Vosáhlo z Agentury profesního rozvoje a podpory aktivit (APRPA). Prezentoval zde koncept výuky terminologie realizované agenturou a zpracování výukových materiálů. Military Terminology Conference se konala v dubnu v Lublani ve Slovinsku.
Military Terminology Conference je první NATO konferencí BILC (Bureau for International Language Co-ordination/Úřad pro mezinárodní jazykovou koordinaci) přímo zaměřenou na vojenskou terminologii. V NATO má BILC za cíl šířit informace o vývoji v oblasti jazykového vzdělávání do zúčastněných zemí a vyhodnocovat práci vykonanou v oblasti koordinace a spolupráce v oblasti jazykového vzdělávání. I proto byla druhým účastníkem Mgr. Žaneta Nikam, hlavní metodička odboru řízení lidských zdrojů Sekce státního tajemníka MO. Na žádost NATO a členských zemí rozšířil BILC v průběhu let svou činnost o poradenství v oblasti jazykových znalostí, zahájil školení a koordinaci v oblasti testování jazykových znalostí a zahrnul i jiné jazyky než oficiální jazyky zemí NATO. „V praxi to znamená, že nám tato organizace pomáhá navazovat kontakty mezi sebou prostřednictvím například této konkrétní konference. Máme možnost si zde s lektory, akademickými pracovníky a jinými profesionály zodpovědnými za jazykovou výuku v konkrétních zemích, vyměňovat zkušenosti a získávat nové informace, „říká nadporučík Jan Vosáhlo a dodává: „Ve svém příspěvku jsem se zaměřil na prezentaci konceptu výuky terminologie v AČR, který uplatňujeme v naší agentuře, a typy výukových materiálů, které si sami připravujeme a používáme.“
Zhruba třetina států NATO kurzy zaměřené na vojenskou terminologii vůbec nemá. „Přitom řeší podobné problémy právě například v oblasti porozumění v rámci aliance. Schopnost si porozumět je zásadní a terminologická sladěnost hraje významnou roli ve všech oblastech. Na mezinárodní úrovni se zde otevírají nové možnosti spolupráce, jako jsou sdílení materiálů nebo společná příprava pro alianční cvičení a zahraniční operace,“ říká plk. Tomáš Kembický, náčelník odboru profesního rozvoje APRPA.
Na konferenci do Lublaně přijeli zástupci 17 zemí aliance. „To, že se cíle BILC daří je nesporné. Po prezentaci mne kontaktovali kolegové ze Švédska, Polska a Slovinska. V současné chvíli máme spolupráci na různých úrovních, dle požadavků protistran a našich možností. Nejvíce je zájem o sdílení našich výukových materiálů, které připravujeme s velkým důrazem na interaktivitu, ať už se jedná o dokumenty, videa, animace, či jiné grafické podklady,“ doplňuje nadporučík Vosáhlo. Velmi úzká spolupráce byla navázána konkrétně se švédskými ozbrojenými silami, kde si v rámci terminologie vzájemně sdílíme materiály, víceméně jde o výměnu know-how.