- 6.8.2019
V dětské skupině na pražském Veleslavíně nabídli rodičům a dětem začátkem roku další možnosti rozvoje formou zajímavých kroužků. Nabídka obsahuje čtyři témata určená pro děti již od 2 let. „Chtěli jsme, aby našli vyžití opravdu i ti nejmenší. Děti tak lépe využijí čas strávený v dětské skupině a přitom se naučí i něco nového navíc,“ říká paní ředitelka Klára Bielová.
Iniciativa pro zavedení kroužků vzešla přímo od samotných vychovatelů, kteří chtěli dětem přiblížit a naučit je to, v čem se oni sami vynikají a věnují se ve svém volném čase. Rodiče přijali nabídku kroužků s velkým zájmem. Zápis probíhal v lednu a od února vždy od pondělí do čtvrtka děti kroužky navštěvují. Ty probíhají formou hry a jsou zaměřeny na výuku angličtiny, hudební výchovu, vaření a stolování a dětskou jógu. V každém kroužku je maximálně 12 dětí.
Jóga pro děti
Této zájmové činnosti se věnuje a kroužek vede Aneta Capoušková. Děti se učí, jak správně dýchat i různé pozice z jógy. Při cvičení dochází k protažení a následnému uvolnění svalů a tím se jóga liší od ostatních sportovních aktivit. Hrají pohybové hry a naučí se i spoustu říkanek a věnují se také celkové relaxaci a zklidnění. Důležitou součástí programu je bezesporu cvičení zaměřené na rozvoj jemné motoriky.
Aneta Capoušková se józe věnuje již několik let. Ráda předává své zkušenosti a radost z pohybu. Každému z dětí vede portfolio, které zahrnuje práci dítěte v rámci kroužku. Absolvovala kurzy Jóga pro děti I a II.
Hudba je náš kamarád
Zobcová flétna a klavír jsou nástroje, které ovládá a při výuce v hudebním kroužku využívá Iveta Suchá. Děti se zde učí základy rytmizace a věnují se pohybovým a tanečním aktivitám a zpěvu. Seznamují se s hudebními nástroji a naučí se základům hry na zobcovou flétnu včetně nácviku správného dýchání. Děti mají své desky, kam si ukládají výsledky své práce a z nichž si pak mohou zopakovat, co se na kroužku naučily.
Iveta Suchá je hudebně velmi nadaná. Ve výuce využívá Orffovy nástroje – různé zvonkohry, xylofony, metalofony, rytmická vejce a mnohé malé bicí nástroje. Je absolventkou kurzů Počítání s hudbou, O strašidlech a čarování s hudbou a pohybem a Hrajeme s dětmi na zobcovou flétnu.
My jsme malí kuchtíci
Spolu s Gabrielou Králíčkovou se děti v tomto kroužku seznamují s potravinami běžnými i méně známými. Učí se jak držet příbory, seznamují se s pro ně bezpečnými kuchyňskými nástroji a přístroji a samozřejmě nesmí chybět základy správného stolování. Co si děti uvaří, to také ochutnají a pokud nesní vše, nosí ochutnávky také rodičům, aby se pochlubily, jak jsou šikovné. Paní lektorka vede dětem knihu receptů, podle které si mohou vyzkoušené dobroty připravit i doma s rodiči.
Gabriela Králíčková se o vaření zajímá už od dětství. Mnoho let spolupracuje s Asociací kuchařů a cukrářů České republiky a navštěvuje jejich kurzy. Jejím koníčkem je seznamovat děti s nepříliš známými potravinami a nebo těmi, které nejsou v našich podmínkách moc oblíbené, přesto jsou po správné úpravě chutné a hlavně zdravé. Snaží se, aby děti měly k jídlu ten správný vztah a hlavně jedly zdravě.
Hrajeme si anglicky
Jak je známo, čím je mozek mladší, tím je schopen vstřebat více informací a tudíž i jazykové znalosti. Jakuba Šímu děti prostě milují. Velmi nenásilnou a hravou formou přibližuje dětem cizí jazyk. Pomocí her, písniček, říkanek a věcí kolem nás se tak děti učí slovíčkům. Každé z dětí má svou složku, ve které jsou uloženy jeho práce a z níž si může i doma s rodiči naučená slovíčka opakovat.
Jakub Šíma je studentem Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a své předpoklady pro vedení kroužku získal v rámci svého středoškolského a vysokoškolského studia. Zároveň se v anglickém jazyce stále zdokonaluje například i tím, že každé léto pracuje jako animátor v cizích zemích.