- 7.2.2022
Součástí nezbytné výbavy vojáka pro plnění úkolů je jazyková příprava. Kromě nastavených standardů jazykové výuky v rezortu Ministerstva obrany jsou i situace, kdy je třeba doplnit klasickou vojenskou terminologii a zaměřit se detailněji na jednu určitou oblast.
„Na začátku ledna jsme byli osloveni, abychom připravili speciální terminologický kurz pro vojáky praporu podpory nasaditelných sil z Rakovníku, kteří budou zajišťovat přesun konvoje amerických jednotek přes území ČR,“ říká plk. Tomáš Kembický, zástupce ředitele a náčelník odboru profesního rozvoje Agentury profesního rozvoje a podpory aktivit. „Bylo třeba připravit obsahově zcela nový kurz tzv. na objednávku. Zadání bylo jasné a musím říci, že jak naši lektoři, tak poté samotní účastníci kurzu podali skvělý výkon“, dodává plk. Kembický.
Během tzv. covidových výpadků, kdy probíhala výuka omezeně či online, připravili lektoři spoustu fotek, autentických textů, nahrávek, videí z vojenských filmů a dalších materiálů, právě pro tyto situace. „A to nám umožnilo zvládnout úkol v krátkém čase a vysoké kvalitě,“ říká Bc. Lenka Dědičová Zimmermannová, vedoucí 3. jazykového oddělení, jejíž tým kurz připravil a realizoval.
Požadavek byl tématem nový, takže velmi motivační. „I my lektoři se s každou novou výzvou učíme novým věcem. Většinou připravujeme vojáky na jejich specifické úkoly v zahraničních operacích. Zde jsme museli připravit velké množství vizuálních a praktických pomůcek pro konkrétní téma. Například mapy plánovaných tras, modely aut nebo nákres a popis Conwoy Supprot Campu. Hodně jsme využívali zkušeností z příprav vojáků pro úkoly v Mali a Lotyšsku,“ říká npor. Jan Vosáhlo, jehož v lektorském týmu doplnili nadporučíci Eva Vopátková, Jan Ramírez, Vít Pejchal a Vojtěch Kolinger.
Do týdenního kurzu nastoupilo šest účastníků s pokročilou znalostí anglického jazyka. To umožnilo vést přípravu velmi interaktivním a praktickým způsobem. Při organizaci logisticky náročných akcí je základem efektivní vedení briefingů. „Se studenty jsme se zaměřili na simulaci skutečných situací, které mohou nastat. Nutností bylo vyzkoušet si a naučit se sám vést briefing,“ říká npor. Vopátková. Kvalitní komunikace, perfektní porozumění a praktický nácvik, jsou předpokladem toho, aby byl student na konci kurzu dobře připraven,“ doplňuje npor. Ramírez. „I já jsem si při této náročné přípravě, ale zároveň krásné práci, posunul laťku o něco výše. Také se vždy naučíme něco od studentů. Je skvělé podpořit kolegy vojáky při organizování takto logisticky složité akce,“ dodává npor. Pejchal, jehož tématem pro studenty byla právě organizace přesunu konvojů, typy vozidel a jejich vybavení.
Jeden z účastníků kurzu uvádí: „Týden se může zdát málo, ale díky intenzitě a způsobu, kterým byl kurz veden, byl pro mne velkým přínosem. Navíc nás organizátoři vybavili příručkou s veškerou nezbytnou slovní zásobou, mapami, nahrávkami a manuály k probíraným tématům. Můžeme se tak dále vzdělávat, zkrátka pokračovat a zdokonalovat se ve vojenské terminologii. Osobně získané zkušenosti a znalosti využiji i v budoucnu, kdy bych se měl stát součástí jednotky Movement Control Team.“
Foto: npor. Eva Vopátková a npor. Jan Vosáhlo
Podklad: Lenka Dědičová Zimmermannová